دستگاه و ابزار

۳۶ مورد از لوازم مورد استفاده در آزمایشگاه شیمی

وسایل و لوازم مورد استفاده در آزمایشگاه شیمی

وسایل و لوازم مورد استفاده در آزمایشگاه شیمی

آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی، هنگام کار در آزمایشگاه‌های مختلف، ضروری است. آزمایشگاه‌های شیمی آزمایش‌هایی را برای تعیین ویژگی‌های شیمیایی عناصر و ترکیبات مختلف انجام می‌دهند. در آزمایشگاه شیمی، تجهیزات عمومی و تخصصی هر دو مورد نیاز هستند. چراغ بونزن، بوته چینی، ترازو، کاغذ تورنسل و ظروف شیشه‌ای مانند لوله آزمایش، بشر و قیف از جمله ابزارهای مورد استفاده در آزمایشگاه شیمی هستند.

دانش‌آموزان از روز اول آزمایش‌های شیمی در آزمایشگاه‌ مدارس باید درک جامعی از لوازم مناسب و ضروری آزمایشگاه شیمی داشته باشند و موسسات آموزشی باید تلاش بیشتری برای اطمینان از آگاهی دانش آموزان از این موضوع انجام دهند.

فهرست لوازم و وسایل مورد نیاز آزمایشگاه شیمی:

 1. برس
 2. گیره بورت
 3. گیره یا Clamps
 4. چوب پنبه
 5. بوته چینی
 6. قطره چکان
 7.  ظرف تبخیر
 8. فورسپس
 9. کاغذهای فیلتر
 10. هاون و دسته‌هاون
 11. مگنت آزمایشگاهی
 12. پوآر پیپت
 13. حلقه
 14. اسکوپولا یا قاشقک
 15. اسپاتول
 16. نگهدارنده لوله آزمایش
 17. پایه یا سه پایه
 18. ترمومتر
 19. انبر
 20. ویال
 21. پیست
 22. توری نسوز
 23. چراغ بنزن
 24. سانتریفیوژ
 25. ترازوی آنالیتیک
 26. فلاسک ته گرد
 27. بالن ژوژه
 28. بشر
 29. قیف
 30. استوانه مدرج
 31. عینک ایمنی
 32. دستکش
 33. انکسار سنج یا رفرکتومتر
 34. اسپکتروفتومتر
 35. اتوکلاو
 36. هود شیمیایی

جهت خرید هر یک از موارد با ما در تماس باشید

برس آزمایشگاهی

برس‌های آزمایشگاهی ابزار دستی ظریفی هستند که در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای طیف وسیعی از کارهای تمیزکاری ساخته شده‌اند.

برس آزمایشگاهی

برس آزمایشگاهی

لوله‌های آزمایش، بشر، بورت‌ها، استوانه‌های مدرج، سانتریفیوژها، ارلن‌ها و بورت‌ها را می‌توان با استفاده از برس‌های تخصصی تمیز کرد. برس‌های آزمایشگاهی کاربردهای دیگری نیز دارند که شامل جداسازی، پولیش، زدودن زنگ زدگی، پیش لحیم کاری و پاکسازی حکاری شیمیایی است.

گیره بورت

گیره بورت نوعی ابزار آزمایشگاهی است که برای ثابت نگه داشتن بورت در طی تیتراسیون یا سایر فرآیندهای علمی که نیاز به اندازه‌گیری دقیق حجم دارند، استفاده می‌شود. گیره دارای دو قسمت است که در اطراف قسمت باریک بورت، سفت می‌شود که اغلب از پلاستیک یا فلز ساخته و به یک پایه یا میله با قابلیت تنظیم ارتفاع، ثابت می‌شوند.

گیره بورت

در آزمایشگاه‌هایی که با شیمی، زیست‌شناسی و پزشکی سروکار دارند، یعنی جایی که اندازه‌گیری دقیق محلول و توزیع آن بسیار مهم است، از گیره بورت استفاده می‌شود که بورت را ثابت و ایستاده نگه می‌دارد تا در حین انجام تیتراسیون، سر نخورد و یا سقوط نکند. ارتفاع بورت نیز با استفاده از گیره قابل تغییر است. علاوه بر این، گیره ممکن است برای تضمین اندازه‌گیری دقیق، تنظیم جریان مایع و بالا بردن یا پایین آوردن بورت استفاده شود.

برای تضمین کارایی و ایمنی هنگام استفاده از گیره بورت، باید با دقت کار کرد.

گیره یا Clamps

یک تکیه گاه محکم باید به تجهیزات آزمایشگاهی مانند لاین‌های وکیوم، استخراج کننده‌های سوکسله، وسایل تقطیر و موارد مشابه متصل شود. مجموعه وسیعی از انواع متمایز گیره وجود دارد.

گیره یا Clamps

هنگام استفاده از گیره، برای ثابت نگهداشتن ظروف شیشه‌ای، مطمئن شوید که سطوح داخلی با لاستیک یا چوب پنبه پوشیده شده است تا شیشه را نگه دارد و در صورتی که گیره بیش از حد سفت شد و شیشه خرد شد، از تماس فلز با شیشه جلوگیری کند. بستن ارلن‌های مخروطی در قسمت گردنه و اتصالات شیشه‌ای مات در محل اتصال، که معمولاً ضخیم‌ترین شیشه را دارند، تکنیک‌های مناسب بستن هستند.

چوب پنبه

چوب پنبه

چوب پنبه یک درپوش استوانه‌ای کوچک است که از پوست درخت بلوط تشکیل شده است. چوب پنبه در آزمایشگاه‌ها برای بستن درب ظروف شیشه‌ای از جمله بطری‌ها، ارلن‌ها و لوله‌های آزمایش استفاده می‌شود. آنها در اندازه‌های مختلف موجود هستند و انتخاب آنها معمولاً با توجه به اندازه درب ظرف تعیین می‌شود. چوب پنبه‌ها را می‌توان به گونه‌ای برش داد تا در ظروف خاصی قرار بگیرند.

بوته چینی

نوعی از ظروف شیشه‌ای که در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود و برای ترکیب، ذوب و سوزاندن مواد شیمیایی جامد روی شعله استفاده می‌شود. توانایی نگهداری طیف وسیعی از مواد، سیالات و مواد شیمیایی را دارد و در تجزیه و تحلیل شیمیایی استفاده می‌شود.

بوته چینی

بوته چینی‌ها برای مطالعات آزمایشگاهی که نیاز به واکنش‌های شیمیایی بسیار داغ و همچنین فرآیندهای خورنده و رنگ آمیزی دارند، به دلیل توانایی آنها در مقاومت در برابر دماهای بسیار بالا عالی هستند و نوعی وسیله معمولی از تجهیزات در آزمایشگاه‌های شیمیایی است که برای مطالعات گرمایی استفاده می‌شود. اهمیت بوته چینی بیشتر با این واقعیت برجسته می‌شود که کارایی تکنسین آزمایشگاه را بهبود می بخشد.

قطره چکان

قطره چکان

قطره چکان‌ها ابزاری برای انتقال و اندازه‌گیری حجم اندک از مایعات هستند و از یک قسمت لاستیکی بلند در بالا و یک لوله پلاستیکی یا شیشه‌ای بلند دارای دهانه در انتها تشکیل شده‌اند. قسمت لاستیکی باید فشرده شود تا مایع رها شود. هنگامی که نیاز به انتقال حجم کمی از مواد شیمیایی داریم، از قطره چکان استفاده می‌کنیم تا به نتایج کارآمدی برسیم.

 ظرف تبخیر

ظرف چینی که برای تبخیر مایعات استفاده می‌شود، ظرف تبخیر نامیده می‌شود. اغلب در شیمی و سایر زمینه‌های علمی برای کریستاله کردن ترکیبات، تغلیظ محلول‌ها، و استخراج مواد محلول با تبخیر حلال استفاده می‌شود.

 ظرف تبخیر

این ظروف برای جابجایی مواد خورنده، اسیدها و بازها مناسب هستند زیرا اغلب در برابر انواع وسیعی از مواد شیمیایی مقاومت نشان می‌دهند. در هنگام استفاده از ظروف تبخیر به دلیل دیواره‌های بلند و انتهای صاف، احتمال ریزش کمتری وجود دارد. به دلیل شکل مسطح و کم عمق آن، محتویات را می‌توان به طور یکنواخت گرم کرد و منجر به تبخیر یا تبلور مداوم می‌شود.

کاغذهای فیلتر

کاغذ‌های فیلتر آزمایشگاهی در جذب مایعات کاملاً مؤثر هستند. مواد محلول و جامدات را می‌توان از این طریق جدا کرد. بسته به نوع کاغذی که استفاده می‌شود، فرآیند فیلتر می‌تواند با سرعت آهسته، متوسط یا سریع انجام شود. کاغذ‌های فیلتر آزمایشگاهی در دو نوع کیفی و کمی وجود دارند.

کاغذهای فیلتر

نام “کاغذ فیلتر کیفی” از کاربرد آن در تحلیل کیفی گرفته شده است که شامل روش جداسازی برای تعیین و شناسایی مواد است. هنگامی که با استفاده از این نوع کاغذ صافی، فیلتر انجام می‌شود، الیاف پنبه بیشتری تولید می‌شود. استحکام رطوبتی بالایی دارد که به آن اجازه می‌دهد فشار و فیلتراسیون خلاء را تحمل کند.

اندازه‌گیری‌های کمی و وزنی با استفاده از صفحات فیلتر کمی انجام می‌شود. علاوه بر این، کاغذ صافی از واکنش کاغذ با مواد جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، ناخالصی‌های کمتری تولید می‌کند که آن را برای کارهای آزمایشگاهی پرکاربرد می‌کند.

فورسپس

فورسپس آزمایشگاهی ابزار کوچکی است که برای برداشتن چیزهای خیلی کوچک و برای انگشتان دست طراحی شده است. آنها در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. انواع مختلفی از فورسپس وجود دارد، مانند فورسپس انگشت شست، قفل‌دار و کلی Kelly forcep.

فورسپس در آزمایشگاه‌های شیمی برای نگهداری موادی مانند فلز سدیم و سایر مواد شیمیایی و جامداتی که نباید با دست برداشته شوند، استفاده می‌شود.

کاغذ تورنسل

کاغذ تورنسل نوعی کاغذ صافی است که به طور طبیعی توسط گلسنگ رنگ آمیزی شده است و به عنوان نشانگر pH استفاده می‌شود.

کاغذ تورنسل

از کاغذ تورنسل یا نوارهای pH برای اندازه‌گیری اسیدیته و بازی بودن محلول استفاده می‌شود. در حالی که نوارهای pH،  PH محلول را اندازه‌گیری می‌کنند، کاغذ تورنسل اسیدیته و قلیایی بودن محلول را ارزیابی می‌کند. وقتی محلول بازی یا قلیایی است، کاغذ تورنسل آبی می‌شود و وقتی محلول اسیدی است به رنگ قرمز در می‌آید.

مگنت آزمایشگاهی

مگنت‌ها، میله‌های همزن مغناطیسی با خاصیت آهنربایی هستند که روکش شده‌اند و برای مخلوط کردن مایعات در یک ظرف دربسته استفاده می‌شوند. آنها برای مخلوط کردن مایعات نیازی به دهانه ظرف ندارند و روشی معمول برای هم زدن مایعات در ظروف کوچکتر هستند.

مگنت آزمایشگاهی

همزن‌های مغناطیسی (مگنت) در تحقیقات زیست شناسی و شیمیایی، به ویژه در زمینه پزشکی کاربرد دارند. مزیت اصلی مگنت این است که می‌توانید مایع را بدون نگرانی در مورد رسوب مواد در ظرف بچرخانید و هنگامی که محور چرخشی داخل ظرف باشد، خطر نشت وجود ندارد.

هاون و دسته‌هاون

هاون و دسته‌هاون نمونه‌ای از لوازم آزمایشگاهی است که دارای ساختار کاسه‌ای با یک دسته است.

هاون و دسته‌هاون

این دو ابزار آزمایشگاهی برای کمک به آسیاب و خرد کردن مواد استفاده می‌شوند.‌ هاون از نظر شکل شبیه به یک کاسه است و از مواد بادوام مانند سرامیک یا سنگ ساخته شده است. در زندگی روزمره،‌ هاون و دسته‌هاون ابزار مفیدی برای آسیاب غلات مختلف و سایر مواد هستند. آنها در آزمایشگاه‌های شیمیایی به منظور تجزیه ذرات جامد بزرگ به اندازه‌های کوچک استفاده می‌شوند.

پوآر پیپت

پوآر پیپت

برای پر کردن دستی پیپت‌های سرولوژیکی یا حجمی به جای استفاده از مکش دهان، پوآر پیپت به عنوان منبع فشار یا خلاء عمل می‌کند. از لاستیک طبیعی ساخته شده است. استفاده از پوآر پیپت، نیاز به کار با مواد شیمیایی خطرناک را از بین میبرد.

گیره حلقه

حلقه آهنی که به عنوان گیره حلقه نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای آزمایشگاهی است که از حلقه فلزی ساخته شده است که برای نگهداری تجهیزات علمی مختلف که نمی‌توان آنها را روی سطوح صاف قرار داد، مانند قیف و مخروط ایم‌هوف استفاده می‌شود.

گیره حلقه

بالن‌های ته گرد در برخی موقعیت‌ها، به یک گیره و یا به پایه یا تکیه‌گاه دیگر بسته می‌شوند. حلقه را می‌توان با استفاده از گیره آزمایشگاهی روی پایه نصب کرد. در آزمایشگاه‌های شیمیایی، حلقه‌های آهنی به طور گسترده برای نگهداری لوازم در قسمت بالای سطح کار استفاده می‌شود.

اسکوپولا یا قاشقک

اسکوپولا یا قاشقک

اسکوپولاها اجسام فلزی بلندی هستند. آنها به جای اسپاتول برای انتقال مواد جامد به کار میروند. از آنجا که اسکوپولاها می‌توانند مقادیر جامد بیشتری نسبت به اسپاتول‌ها نگهداری کنند، اغلب بهترین انتخاب برای انتقال مقادیر بیشتر از مواد شیمیایی هستند.

اسپاتول

اسپاتول نوعی ابزار آزمایشگاهی با یک یا دو قاشق یا انتهای صاف است که به طور گسترده برای انتقال معرف‌های شیمیایی یا مواد دیگر استفاده می‌شود. اسپاتول‌ها اغلب از فلز، معمولاً فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند، اما اسپاتول‌های پلاستیکی، شیشه‌ای یا لعابی و سرامیکی نیز در دسترس هستند. برای جلوگیری از آلوده شدن مواد شیمیایی، معمولاً از اسپاتول‌های فولادی ساده اجتناب می‌شود.

اسپاتول

اسپاتول‌های فلزی در برابر اکثر واکنش‌های شیمیایی مقاوم هستند، اما با اسیدهای قوی، نمک‌های خاص (مانند نمک‌های مس)، یا‌هالوژن‌ها (مثل ید) سازگار نیستند. توصیه می‌شود که آنها را برای مدت طولانی روی شعله نگذارید زیرا ممکن است تغییر رنگ دهند.

اسپاتول‌های فلزی و پلاستیکی اغلب به اسپاتولهای سرامیکی، شیشه‌ای یا لعابی ترجیح داده می‌شوند، زیرا شکننده نیستند و در صورت افتادن روی زمین خرد نمی‌شوند (اتفاقی عادی در آزمایشگاه‌ها). اسپاتولهای چوبی فقط باید با مواد شیمیایی خشک و غیرخورنده که در اکثر حلال‌ها، نامحلول هستند استفاده شوند.

نگهدارنده لوله آزمایش

نگهدارنده لوله آزمایش

نگهدارنده لوله آزمایش وسیله‌ای است که لوله‌های آزمایش را نگه می‌دارد و از آن برای نگه داشتن لوله آزمایش در زمان داغ بودن یا عدم استفاده از آن استفاده می‌شود. علاوه بر این، هنگام گرم کردن لوله با مایع یا جامد موجود در لوله، نگهدارنده باید به طور ایمن لوله آزمایش را بگیرد تا لوله در طول گرم شدن ایمن نگه داشته شود.

پایه یا سه پایه

سه پایه نوعی قطعه آزمایشگاهی است که برای نگه داشتن بشر، ارلن یا سایر ظروف در هنگام گرم شدن استفاده می‌شود. پایه از سه پایه تشکیل شده است که در قسمت بالایی توسط یک حلقه یا گیره به هم وصل شده‌اند. یک چراغ Bunsen یا دیگر منبع حرارتی زیر ظرف قرار داده می‌شود و ظرف در بالای حلقه یا گیره قرار می‌گیرد.

سه پایه

سه پایه به ظرف یک تکیه‌گاه محکم می‌دهد و به جلوگیری از ریختن مواد یا اتفاقات ناگوار دیگر در هنگام گرم شدن، کمک می‌کند. همچنین تنظیم ساده ارتفاع ظرف را امکان پذیر می‌کند. به طور کلی، سه پایه یک قطعه مهم از تجهیزات آزمایشگاهی است، به ویژه در آزمایشگاه‌های شیمی و زیست‌شناسی که گرمایش مایع در آنها رایج است.

ترمومتر

ترمومتر‌های آزمایشگاهی از دقت بالایی برخوردار هستند و برای کاربردهایی مانند نظارت بر آزمایش، کالیبراسیون ابزار، استریل نگه داشتن محیط آزمایشگاه و آزمایش مواد استفاده می‌شوند.

ترمومتر

عملکرد ترمومتر آزمایشگاهی بر اساس نوع آن تعیین می‌شود. آنها معمولاً یک دستگاه مایع در شیشه، یک نوار با دو فلز، یک دماسنج ترمیستور الکترونیکی یا یک دستگاه مادون قرمز (IR) هستند. همه این ترمومتر‌ها دما را بر حسب فارنهایت یا سانتیگراد نشان می‌دهند. بسته به نوع بررسی آزمایشگاهی، می‌توان آنها را در کاربردهای مختلفی به کار برد.

انبر

انبر ابزاری مفید برای گرفتن و بلند کردن وسایل به جای نگه داشتن آنها در دست است. آنها به اشکال مختلف و با تعداد شاخک‌های مختلف برای مصارف مختلف مانند گرفتن ارلن، بشر و بوته چینی‌ها وجود دارند.

انبر

انبرهای آزمایشگاهی اغلب به گونه‌ای ساخته می‌شوند که برای اشیاء خاص مناسب باشند و دسته‌های بلندی دارند تا کاربر را در فاصله ایمن از جسمی که داغ است و یا گرفتن آن خطرناک است دور نگه دارد.

بازوهای انبر برای کمک به گرفتن بشر در اندازه‌های مختلف طراحی شده‌اند. برخی از بازوهای انبر شیشه‌ای با روکش پلاستیکی دارند تا از لغزش و گرم شدن انبر جلوگیری کنند. معمولاً برای نگه‌داشتن بشر داغ استفاده می‌شود، انتهای انبر نیز ممکن است با یک ماده عایق پوشانده شود.

ویال

ویال‌ها ظروف شیشه‌ای با کف صاف و درپوش یا درپوش پیچشی هستند. آنها در اندازه‌ها و اشکال مختلف موجود هستند و در نظر گرفته شده‌اند که حاوی حجم کمی از مایعات یا جامدات باشند. ویال‌ها برای جمع آوری نمونه، ذخیره سازی و حمل و نقل عمومی استفاده می‌شوند و در طیف وسیعی از رنگ‌ها، اندازه‌ها، ظرفیت‌های حجمی و ترکیبات مواد موجود هستند و ممکن است به صورت استریل، غیر استریل و یا قابل اتوکلاو باشند.

ویال میکروتیوب

نام “ویال” نسبتا مبهم است، اگرچه معمولاً به عنوان یک ظرف کوچک، استوانه‌ای شکل و با انتهای صاف تعریف می‌شود که برای حمل مایعات استفاده می‌شود. اکثر ویال‌ها از پلاستیک یا شیشه، با درپوش تشکیل شده‌اند. ویال‌ها بر اساس مواد، اندازه و هدف طبقه بندی می‌شوند. ویال‌های شیشه‌ای بر اساس نوع شیشه‌ای که برای تولید آنها استفاده می‌شود طبقه بندی می‌شوند.

پیست

در حالی که پیست‌ها بیشتر برای شستشوی انواع ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی استفاده می‌شوند، همچنین کاربردهای دیگری مانند پر کردن صحیح بالن‌های حجمی دارند.

پیست

پیست‌ها را نیز می‌توان با انواع حلال‌ها پر و نگهداری کرد. متانول، ایزوپروپیل الکل، اتانول و استون حلال‌های رایج هستند. پیست از پلاستیک ساخته شده و دارای درپوش پیچشی است. پلاستیک به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که انعطاف‌پذیر باشد تا بطری را با دست فشار دهید تا فشار ایجاد شده، مایع درون بطری را فشار ‌دهد تا از لوله پلاستیکی عبور کند و به صورت قطره یا جریان باریک بیرون ریزد.

پیست‌ها به صورت مات و شفاف هستند و اندازه‌های مختلف دارند. پیست‌ها برای ضد عفونی کردن میز کار آزمایشگاه با سفید کننده و شستن تجهیزات شیشه‌ای و پلاستیکی قابل استفاده مجدد، تمیز کردن الکترودها، هنگام کار با مواد شیمیایی و افزایش حجم معرف‌ها مفید هستند.

توری نسوز

توری نسوز یک ورق فلزی نازک با الگوهای توری سیمی است و  بین مشعل Bunsen و ظروف شیشه‌ای روی حلقه نگهدارنده متصل به پایه قرار داده می‌شود تا از بشر‌ها، ارلن‌ها یا سایر ظروف شیشه‌ای در هنگام گرم شدن پشتیبانی کند.

توری نسوز

ممکن است از آلیاژ نسوز (مثلاً نیکروم)، با پارچه سرامیکی یا آزبست دایره‌ای که در وسط آن قرار گرفته است، ساخته شده باشد. به منظور پشتیبانی از ظروف شیشه‌ای یا ارلن‌ها در طول گرم شدن، توری نسوز را روی یک سه پایه یا حلقه نگهدارنده متصل به پایه پشتی بین مشعل Bunsen و بشر قرار می‌دهند.

چراغ بنزن

چراغ بنزن

این یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز برای گرم کردن مواد است. مشعل با استفاده از گاز یک شعله باز تولید می‌کند. گاز یا طبیعی است، مانند متان، یا نفت، مانند پروپان و بوتان. در آزمایشگاه‌های شیمی، به انجام آزمایش‌های گرمایشی مانند تبخیر کمک می‌کند.

سانتریفیوژ

سانتریفیوژ رومیزی

از دسته تجهیزات آزمایشگاهی است که برای جداسازی اجزای یک مخلوط بر اساس اندازه، چگالی، ویسکوزیته و سرعت موتور مفید است. جداسازی به دلیل نیروی گریز از مرکز در روتور که در آن نمونه قرار می‌گیرد، رخ می‌دهد. انواع مختلفی از سانتریفیوژهای رومیزی، اولتراسانتریفیوژ، سانتریفیوژهای پرسرعت، کم سرعت و یخچال‌دار وجود دارد.

ترازوی آنالیتیک

ترازوی آنالیتیک

این تجهیزات آزمایشگاهی به وزن کردن جرم مواد شیمیایی و اجسام کمک می‌کند. می‌تواند تا 0.01 میلی‌گرم اندازه‌گیری کند. ترازو از تجهیزات بسیار دقیق برای اندازه‌گیری است و در انواع مختلف مانند یک پلیتی، دو پلیتی، الکترونیکی و میکروبالانس وجود دارد. در آزمایشگاه‌های شیمی، این تجهیزات با توزین مقدار مناسب مواد (عموما جامد) محلول می‌سازند.

فلاسک ته گرد

فلاسک ته گرد

فلاسک، ته یا پایه گرد دارد و در آزمایشات مختلف به ویژه تهیه و تقطیر گاز قابل استفاده است. فلاسک RB از شیشه بوروسیلیکات ساخته شده و در اندازه‌های مختلف موجود است و تعداد گردن‌ها نیز متفاوت است.

بشر

بشر

استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی برای نگهداری مواد شیمیایی یا مایعات در آزمایشگاه است. دارای یک دهانه منقار مانند در بالای فلاسک است که به ریختن سریع مایعات کمک می‌کند و خطر ریختن آن را کاهش می‌دهد. این در اندازه‌های مختلف مانند فرم معمولی و فرم بلند موجود است. درجه بندی در برخی از فنجان‌ها وجود دارد. با این حال، این‌ها می‌توانند دقیق‌تر باشند.

قیف

 

این قطعه از تجهیزات آزمایشگاهی در فیلتر کردن و ریختن مایعات یا مواد از یک ظرف به ظرف دیگر مفید است. گردن آن باریک است که فقط به مقدار مشخصی مایعات اجازه دارند. استفاده از قیف در سایر روش‌های جداسازی مانند تبخیر و تراکم نیز مرسوم می‌باشد.

استوانه مدرج

استوانه مدرج

کاربرد این تجهیزات آزمایشگاهی اندازه گیری دقیق حجم مایعات می‌باشد. شکل دستگاه استوانه‌ای و بلند با علامت درجه بندی دقیق در فاصله 0.1 تا 1 میلی لیتر است. اصطلاح دیگری که برای این تجهیزات استفاده می‌شود سیلندر اندازه گیری است. قسمت بالایی آن توخالی با دهانه برای ریختن آسان است و پایه آن برای سطوح صاف مناسب است.

بالن ژوژه

این تجهیزات به اندازه گیری/تهیه محلول‌های دقیق در دمای خاص کمک می‌کند. کف آن صاف و گلابی شکل است. گردن بلند و استوانه‌ای شکل و مدرج است. کاربرد آن در تهیه محلول‌های مولر بوده و در حجم‌های مختلف موجود می‌باشد.

عینک ایمنی

عینک ایمنی

استفاده از عینک به محافظت از چشم در برابر پاشیدن مواد شیمیایی کمک می‌کند. این عینک‌ها عموماً محکم و با شیشه شفاف هستند. کارشناسان استفاده از عینک‌های تایید شده و استاندارد را توصیه می‌کنند.

دستکش

انواع دستکش

مواد شیمیایی معمولاً هنگام استفاده مکرر پوست را تحریک می‌کنند. بنابراین دستکش می‌تواند از دست‌ها در برابر مواد شیمیایی و سوختگی ناشی از گرما محافظت کند. به همین ترتیب، آزمایش‌های مربوط به گرمایش نیز در آزمایشگاه‌های شیمی مکرر است، بنابراین استفاده از دستکش هنگام دست زدن به تجهیزات داغ برای انجام آزمایش‌ها ضروری است.

انکسار سنج یا رفرکتومتر (Refractometer)

انکسار سنج یا رفرکتومتر

انکسارسنج ابزاری است که برای اندازه گیری ضریب شکست یک ماده استفاده می شود، که اندازه گیری میزان شکست نور هنگام عبور از ماده است. در آزمایشگاه‌های شیمیایی، رفرکتومترها اغلب برای تعیین غلظت محلول‌ها، به‌ویژه در تجزیه قند، نمک و پروتئین استفاده می‌شوند. این دستگاه با قرار دادن یک نمونه کوچک بر روی یک منشور اندازه گیری، نگاه کردن به چشمی و خواندن مقداری که خط مرزی نور از مقیاس عبور می کند، کار می کند.

اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر یک ابزار تحلیلی است که معمولا در آزمایشگاه‌های شیمیایی و بیولوژیکی برای اندازه‌گیری مقدار نوری که یک ماده شیمیایی جذب می‌کند استفاده می‌شود. این ابزار در طول موج های مختلف نور عمل می کند و می تواند غلظت مواد را بر اساس جذب نور در طول موج های خاص تعیین کند. برای تعیین کمیت غلظت DNA، RNA و پروتئین و همچنین تجزیه و تحلیل واکنش های شیمیایی ضروری است.

اتوکلاو

اتوکلاو

اتوکلاو یک دستگاه استریل‌سازی است که عمدتاً در آزمایشگاه‌ها و محیط‌های پزشکی برای استریل کردن تجهیزات و لوازم با قرار دادن آنها در معرض بخار اشباع شده با فشار بالا در دمای 121 درجه سانتیگراد یا بیشتر، معمولاً برای حدود 15 تا 20 دقیقه انجام می‌شود.

هود شیمیایی

هود شیمیایی

هود یک دستگاه ایمنی حیاتی در آزمایشگاه‌های شیمیایی است که برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض بخارات، بخارات یا گرد و غبار خطرناک یا سمی طراحی شده است. این یک محفظه تهویه شده با یک ارسی جلو متحرک و یک فن است. هود آلاینده‌های هوا را جمع‌آوری می‌کند و دفع می‌کند، در نتیجه از پرسنل آزمایشگاه در طول آزمایش‌هایی که مواد خطرناک آزاد می‌کنند محافظت می‌کند.

 

همچنین بخوانید:

مترجم: معصومه قریبی ششده و شقایق مرتاضی

منبع

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *